Testování modelových typů revitalizačních opatření
Ve spolupráci s Výzkumným ústavem vodohospodářským T.G. Masaryka, v. v. i. (Podbabská 30, 160 00 Praha 6) proběhlo v letech 2021 až 2024 na vodním toku Bělá testování modelových typů revitalizačních opatření, a to v úseku cca 100 m nad soutokem se Svitavou.
Jednalo se o umístění revitalizačního prvku do koryta vodního toku v rámci projektu "Testování modelových typů revitalizačních opatření – TJ 020000189", který byl financován Technologickou agenturou ČR, navazoval na požadavky rámcové směrnice o vodách a jeho cílem bylo porovnat vliv vybraných typů revitalizačních opatření, posoudit jejich přínos z hlediska zvýšení heterogenity prostředí, tj. změny v charakteru a rychlosti proudění, v sedimentaci splavenin, zlepšení úkrytové kapacity toku a stanovit přínos těchto opatření pro ichtyofaunu. Navržený revitalizační prvek vykazoval při pilotním testování téměř dvojnásobnou početnost ryb, oproti lokalitám bez revitalizačního prvku.
Před instalací revitalizačních prvků bylo na lokalitě Bělá uloveno 43 ks ryb, které zahrnovaly následující druhy – pstruh obecný (Salmo trutta m. fario), mřenka mramorovaná (Barbatula barbatula) a chráněná střevle potoční (Phoxinus phoxinus). Detailní pohled na složení úlovku v lokalitě Bělá před instalací revitalizačních prvků je patrný v grafu na obrázku č. 4. Graf zároveň ukazuje i velikostní složení jednotlivých druhů.
V prvním roce monitoringu (2022) bylo uloveno celkem 88 ks ryb, přičemž na lokalitě s instalovanými revitalizačními prvky se nacházelo 54 ks a na kontrolní lokalitě 34 ks. Oproti původnímu stavu byl uloven navíc ještě hrouzek obecný (Gobio gobio) v počtu 5 ks na lokalitách s instalovanými revitalizačními prvky.
Ve druhém roce monitoringu (2023) bylo uloveno 121 ks ryb, které zahrnovaly 6 druhů ryb. Oproti předchozímu monitoringu byla ulovena ostroretka stěhovavá (Chondrostoma nasus), která byla detekována jak na lokalitách s revitalizačními prvky (4 ks), tak i na kontrolní lokalitě (1 ks). Dále byla také ulovena na lokalitě s revitalizačními prvky chráněná vranka obecná (Cottus gobio) v počtu 1 ks.
ZÁVĚR
Prvotní výsledky monitoringu revitalizačních prvků na lokalitě Bělá – Boskovice ukázaly, že stejně jako na Rokytce dochází v jejich okolí ke zvýšení početnosti ryb. Na lokalitách s revitalizačními prvky bylo uloveno 54 ks (2022) respektive 67 ks (2023) ryb, přičemž na kontrolních lokalitách bylo zaznamenáno 34 respektive 54 ks ryb. Podobné výsledky jsou vidět i u druhového složení. Na lokalitách s revitalizačními prvky byly zaznamenány 4 druhy v roce 2022 a 6 druhů v roce 2023. Zatímco na kontrolní lokalitě byly detekovány 3 respektive 5 druhů ryb. Stejně jako v prvním roce po instalaci revitalizačních prvků, tak i ve druhém roce je patrný trend vyšší průměrné velikosti ryb na lokalitách s revitalizačními prvky oproti kontrolní lokalitě.
Bohužel revitalizační prvky nevydržely zářijovou povodeň, kdy v místě instalace došlo k vybřežení vody mimo koryto a průtok vodním tokem přesahoval 18 m3/s.
Děkujeme VÚV TGM za poskytnuté výsledky a těšíme se na případnou další spolupráci.
Použité materiály:
- Zpráva o implementaci výsledku za rok 2022 – Mgr. Eduard Bouše
- ZPRÁVA O IMPLEMENTACI ZA ROK 2023 - Mgr. Eduard Bouše
Tento projekt je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu TJ02000189".